A Rák gyerek: tündérke határozott elképzelésekkel
2013 július 1. | Szerző: Szalai Szilvia |
Rák a gyerekem? Igen, ha június 22 és július 22 között született. Nézd meg, mit igényel a törékeny lénye!
Minden Rák gyermek szülőinek ajánlom a Borsószem hercegkisasszony című mesét, mint kötelező olvasmányt. Itt ugyanis egy olyan lényről van szó, aki nagyon tapintatos, de maga is legalább ekkora tapintatot igényel. Testileg (kék foltok) és lelkileg is nagyon érzékeny: minden rezgést felvesz a környezetből, pontosan tudja, hogy a családban milyen a hangulat (!): kinek van rossz kedve, kinek volt jó napja, ki dühös vagy épp szomorú és azonnal segíteni akar rajtuk. Felveszi hát a problémákat. (Egy problémás családban ez azt jelenti, hogy a gyerek az első néhány évében már annyi mindent megélt, hogy sokszor el is szigeteli magát a további hatásoktól.) Nem kell verbálisan vagy testileg durvának lenni, ő ennél jóval kisebb ingert is felvesz. Ráadásul abszolút béke-párti: akkor van biztonságban, ha mindenki egyben van, tehát a családot összetartja, a maga eszközeivel, ami a felnőtt világban bizonyára csekély jelentőségű (pl. egy mosoly), a Rák gyermek számára viszont óriási erőfeszítés.Mivel belül mindig (a környezetén) dolgozik sokkal fáradékonyabb, mint a hasonló korúak, és mivel hiper-érzékeny nem szereti a zajos, zsúfolt, színes helyeket. Egy éves korig nem tanácsos több napra kimozdulni vele, vagy tömegbe vinni.
Sokat álmodozik („bambul”), szívesen rajzol vagy táncol: önkifejez. Szeret segíteni pl. főzni. Nagyon igényli a bújást, nehezen bocsátja meg viszont a cserben hagyást. Számára minden bántás mély lelki seb, ami nehezen gyógyul. Remek a memóriája, ami a fájdalmak elengedése szempontjából nem előny. A szülők válása nagyon megviseli még akkor is, ha ő már „nagy” és nem konfliktusos a válás.
Türelmet, érzelmi biztonságot és nyugodt fészket igényel. Fontos, hogy lehessen egy kis kuckója, amit maga alakíthat, rendezhet és ahová bármikor visszavonulhat a világ (család) zaja elöl. Nagyon örül a kistestvérnek, mert úgy érzi gondoskodhat róla. Ugyanemiatt örül egy kisállatnak is. Szeret zenét hallgatni vagy szívesen is tanulja.
Meg kell tanítani az érzelmei verbális kifejezésére, hiszen nem mindenki rendelkezik olyan érzékeny „csápokkal”, mint ő. Ő ezt nem sejti. Azt is fontos már kis korban megtanítani, hogy élje meg és adja ki a dühét és a fájdalmát. Ne hordozza. Ez később lélekmentő taktika lesz!
Nagyon fontos számára az anya jelenléte, biztonságérzete. Épp ezért az anyatej is kiemelt jelentőséget kap a testi és lelki fejlődésében egyaránt.
Hangulata változó, nagyon neki tud keseredni látszólagos apróságokon is, az ölelés viszont kiengeszteli. Folyamatosan dícsérni kell, mert még így is alulértékeli magát.
A tanulásban nem nyújt kiemelkedőt: azt tanulja, amit szeret, vagy azt, amit aranyos tanár tanít. Mint mindenhez, a tanuláshoz is az érzelmein keresztül közelít. Kevés barátja van, őket viszont igazán elfogadja és felelősséget is vállal értük.
Színes, élénk a fantáziája kamaszkorban, főleg ha szerelmes, nagyon ki tudja színezni a valóságot. Annyira, hogy már nem is lát objektíven. Nem lármás kamasz, sodródik és titkon építgeti az álmait. Nem siet megvalósítani őket, de nem is mond le róluk: az alkalmas helyzeteket várja, akár évekig.
Ha család nem ad fix bázist hamar leválik és új család után néz, azaz elköteleződik.
Bármely életkorban jó tesz, ha lerajzolja az álmait, és az is, ha vízparton lehet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: