Mesehősök és személyiségtípusok
2013 november 6. | Szerző: Szalai Szilvia |
Mesét olvasni jó! Felnőttként is magunknak, és esti álomba ringató rítusként is. A mesék gyógyszerek, általuk élesebb szemmel látunk rá napi konfliktusainkra és könnyebben megleljük a megoldást is a történet sorai mögé látva. Az este elolvasott mese segíti a napi élményfeldolgozás hatékonyságát, és meglehet, hogy reggel hirtelen eszünkbe jut egy épp jókor jövő ötlet.
Mindezt a gyerekek –akinek még különösen fontos feldolgozni a napi inger-özönt éjszaka- ösztönösen tudják, ezért is ragaszkodnak a meseolvasáshoz.
Van egy másik fontos haszna is a mesének: karaktereket mutat be, amelyeken keresztül magunkra, vagy éppen a gyerekünkre ismerünk. Ha mindezt az asztrológia nyelvére fordítjuk le: egyes mesehősök nagyon pontos jellemrajzot adnak egy-egy csillagjegyről, nemcsak a jegyek alapvető vonásai érhető tetten bennük, hanem a motivációk, gondolkodásmód, feladatmegoldó-készség is. Úgy vélem hasznos pedagógia eszköz az emberismeretünkhöz a mese, lássuk tételesen ki kire hasonlít! A könnyű kikereshetőség kedvéért a Grimm-testvérek repertoárjából válogatok.
Az összehasonlításnál felnőttek esetén az adott személy aszcendensét, gyerekeknél a Nap jegyet, kamaszoknál pedig az a jegyet érdemes figyelembe venni, ahol a Merkúr áll a születési horoszkópban.
A cikket C. Riemann Mély forrás c. könyve is inspirálta.
A Kos mesehőse a Fehérló fia. Tele élettel, tettvággyal, furfanggal.
Az Ikrek meséje A vitéz szabócska Grimmtől, aki tele van fortéllyal és így éri el a sikereit. Többet ésszel, mint erővel!
A Rák személyiségtípus meséje a Holle anyó.
Az Oroszlán-karaktert A királyfi, aki nem fél semmitől c. Grimm mese írja le élethűen.
A Szűz meséje a Hamupipőke, amely a kitartóan és lelkiismeretesen elvégzett munka értékét állítja a középpontba.
A Mérleg-típushoz a Hófehérkén keresztül jutunk közelebb: szépség, beilleszkedés, akadályokon keresztül elért szerelem.
A Skorpió mesehős a Vasjankó, a mese szemléletesen világít a Skorpió-rétegekre, és máris közelebb hozza hozzánk ezt a nehezen értelmezhető jegyet.
A Nyilas-mese A hű János története, aki belső hangként vezet minket éppúgy, mint a szolgáló az urát.
A Bak-személyiségtípushoz Piroska visz közelebb, aki kötelességtudóan indul útnak, mindent megtesz,mégis kudarcot vall, majd aztán győzedelmeskedik.
A Vízöntő meséje Az aranymadár meg nem fogadott tanácsokkal és girbe-gurba hazafelé vezető úttal.
A Halak mesehős a Csipkerózsika, aki türelmesen lakozik egy másik (álom) világba és várja, hogy kívül történik valami, ami kizökkenti ebből.
Hoppá egy kimaradt! Na vajon ki az, és melyik mese szólhat róla? 🙂
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:
Én is szeretném tudni a bika meséjét, és a jellemzőit is 🙂
Köszönöm. Halljuk a tippeket, csak bátran, nem osztályzatra megy! 🙂
Fantasztikus! Nagyon tetszett! A bika maradt ki, de hogy melyik mese? hmmmm… Vannak tippjeim, de kiváncsi voltnék melyik is jellemzi igazán a bikát?