Szülő-gyerek kapcsolat: az Ikrek-Skorpió páros
2014 június 2. | Szerző: Szalai Szilvia |
Nagyon gyakori, hogy ez a két jegy találkozik, mert elképesztően széles skálán tud mozogni a kapcsolat és mindkét félnek jócskán át kell lépnie a komfortzónáján ahhoz, hogy ne legyen fennakadás. Na de ki mondta, hogy az Élet habos torta ?!
Érdekelhet engem ez a poszt? Mindenképp, ha te vagy a gyereked az Ikrek vagy a Skorpió jegyében születtetek, avagy az aszcendensetek áll itt.
Ha a gyerek a Skorpió és a szülő az Ikrek (aszcendensű)
Szülőként ez a kihívást jelentőbb felállás. A csemete már egészen pici korában tökéletesen ráérez a szülő(k) gyenge pontjaira és gátlástalanul ki is használja őket. A Skorpió gyerek hamar az Ikrek szülő agyára megy és fejére nő. Mivel az Ikrek szülő nem éppen a következetességéről híres, mindig belefut valamibe, amivel a gyerek szembesíti pl. be nem tartott ígéret, nem példamutató magatartás, diszkriminatív bánásmód (a testvérrel) stb. Az Ikrek szülő könnyen úgy érezheti, hogy 1.) állandóan figyeli és teszteli a gyereke 2.) mindig valamit elszúr, ezért bűntudata van. A Skorpió gyerek nagy lelkiismeret-furdalás generátor, nem szabad bedőlni a trükkjeinek, amihez persze elég korán kell felkelni, ami a szülőnek megint csak nem mindig megy. Ebben az összeállításban a dackorszak nagyon erős és itt szokták feladni a nevelésre vonatkozó elveket (végképp). A szülő belátja, hogy bármilyen meglepő is, ő a „kisebb”. És ez a belátás fordulatot hoz a szülő-gyerek kapcsolatban, mert ettől fogva a gyerkőc már nem feszegeti olyan hévvel a határokat. Okos és távolságtartó, tisztelet-orientált és türelmes hozzáállás szükségeltetik a tartós békéhez.
Ha a gyerek az Ikrek és a szülő a Skorpió (aszcendensű)
Ez a párosítás mindkét félnek könnyebb az előzőnél. Szülőként abba a csapdába nem kellene belesétálni, hogy a gyereket állandóan szembesítsük a hibáival, nehézségeivel, blokkjaival. A Skorpió szülő hajlamos túlbüntetni szertelen Ikrek leszármazottját, aki ezt ugyan látszólag lazán kezeli, de belül mély sebek keletkeznek, amelyek az életközép idején okoznak komoly lelki gyulladást. A szülőnek nem árt elfogadnia, hogy ez a gyerek abszolút nem olyan, mint ő, és nem is lesz soha olyan, mert nem ez a dolga, neki más működésre van szüksége az életében. Nem szabad túlkontrollálni és túlkorlátozni, neki már az is „túl”, ami nekünk alap! A helyes nevelési elv: mindenből vonjunk köbgyököt (mielőtt kimondanánk). Felszínes, szórakozott, hamar elfogy a figyelme és az energiája és egyáltalán nem érdeklik a miért-ek. Ő fent szeret lenni, a szülő meg lenn. Ellenben a szülő komoly túlélési stratégiákkal gazdagodhat gyermeke által: hogyan kell a dolgokat könnyedén, dinamikusan, optimistán felfogni? Miként lehet a kapcsolatokat jól mozgatni a célok érdekében? Mennyi minden alakulhat simán anélkül, hogy beleroskadnánk a munkába? Sokkal több tanulnivalója akad a szülőnek, mint a gyereknek.
A sorozat további darabjait keresd a korábbi blogbejegyzések között, vagy szólj hozzá és kérd a saját párosításotokat!
Sokat segítesz, ha lájkolod. Köszi! 😉
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: